Avrupa’dan flaş açıklama: Müzakereler

  • 16 Nisan Anayasa Referandumu’nun gayriresmi sonuçlarının açıklanmasıyla Avrupa’dan peş peşe açıklamalar geliyor.

ab_bayragi

İlk değerlendirme Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den geldi. Piri üst üste paylaştığı mesajlarda şu ifadelere yer verdi:

• Türkiye nüfusunun hemen hemen yarısı ‘hayır’ oyu verdi. Adaletli bir seçim kampanyası olduğunu hayal etsenize!

• Adil olmayan seçimlerde, cüzi bir çoğunluk ‘evet’ dedi. Böylesi radikal değişiklikler için çok küçük bir fark.

• Hem ‘evet’ hem de ‘hayır’ kazandığını savunuyor. Uluslararası seçim gözlemcilerinin #Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı raporu endişeyle bekleniyor.

PİRİ: MÜZAKERELER ASKIYA ALINIR AMA…

Öte yandan, Kati Piri kişisel internet sitesinde kaleme aldığı analizde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile muhtemel ilişkisini masaya yatırdı. “Bu Türkiye’deki tüm demokratlar için üzücü bir gün” diyen Piri’nin makalesinin en dikkat çeken bölümü şöyle:

“Güçler ayrılığına saygı göstermeyen ve denge-kontrol mekanizması bulunmayan anayasaya sahip bir ülkenin AB’ye giremeyeceği çok açık. Paket değişmeden yürürlüğe girerse, bu, AB’ye katılım müzakerelerinin resmi olarak askıya alınmasına yol açacaktır.”

Piri, “Bugün çıkan sonuç, Avrupa değerlerinden büyük bir sapma anlamına geliyor. Erdoğan’ın otokratik tavrı Türk toplumunu derinden kutuplaştırdı ve ekonomiye zarar verdi. Avrupa liderlerine yönelik “nazi uygulamaları” yönündeki suçlamaları, Türkiye’nin siyasi bir ortak olarak güvenirliğinin ciddi bir şekilde altını oydu” yazdı.

Türkiye Raportörü’nün değerlendirmesi anayasa değişikliklerine ‘hayır’ diyenlere yönelik şu mesajla sona erdi: “Türkiye’de demokrasi ve temel insan hakları için savaşan herkes dayanışmaya devam edeceğim. Bugün çıkan sonuç gösteriyor ki Avrupa değerlerini paylaşan ve ülkeleri için farklı bir gelecek seçen milyonlarca Türk vatandaşı var. AB onlara kapıyı hiçbir zaman kapamayacaktır.”

AVRUPA KONSEYİ: BİR SONRAKİ ADIMA DİKKAT

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, anayasa referandumunda ‘evet’ sonucunun çıkmasının ardından Türkiye’nin lider kadrosunun bir sonraki adımları konusunda dikkatle düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Jagland’ın yazılı açıklamasında, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan hukukun üstünlüğü ilkesine uygun bir şekilde, yargının bağımsızlığının sağlanması çok önemlidir. Türkiye’nin tam üyesi olduğu Avrupa Konseyi bu süreçte ülkeye destek vermeye hazırdır” denildi.

Avrupa Komisyonu ise Türkiye’ye mutabakat çağrısı yaptı. Reuters’ın aktardığı açıklamada, “Referandum sonucunun birbirine yakın olması ve anayasa düzenlemelerinin geniş kapsamlı muhtemel sonuçları göz önüne alındığında, Türk yetkililere uygulamada en geniş kapsamlı ulusal mutabakat arayışı çağrısında bulunuyoruz” ifadesi yer aldı.

ERDOĞAN: 16 NİSAN’DAN SONRA SÜRPRİZ OLABİLİR

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kampanya sürecinde verdiği mülakatlarda ya da miting açıklamalarında AB ile ilişkilerin gözden geçirileceğini defalarca dile getirmişti.

Erdoğan “Ekonomik ilişkilerimizi devam ettirebiliriz ama bizim siyasi, idari noktadaki şeylerde gözden geçirmeye ihtiyacımız olabilir. Bütün gündemlerin hepsini artık 16 Nisan belirleyecek. 16 Nisan’dan sonra çok sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, onlar da karşılaşabilir” demişti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: